Harmadik fejezet (2007)
Harmadik fejezet

Rgebben imdtam csellzni! Jrtam zeneiskolba, s nem mondom, hogy a legjobb voltam, de gyakran fel is kellett lpnnk, s akkor elg meggyz volt a taps, amit kaptam. Eldntttem, hogy az j letembe ismt beleviszem a csellt. Igen m… de ahhoz vennem kellett egyet, meg kottkat is. Szerencsmre, az egyik szomszdom (Irnke nni) zenetanr volt. Ha jl emlkszem hegedt oktatott – ami, kztudott, hogy a csell rokona. Gondoltam, fog tudni segteni az n problmmon; tudni fogja hol t udok csellt s kottt venni.
Nem voltam rest, amilyen gyorsan csak tudtam, felkerestem.
Nyr volt. Kt hnapom volt htra mg a suli kezdsig, gy emiatt nem aggdtam. Szpen elmentem az els emeletre, ahol Irnke nni lakott. Lgyan bekopogtattam az ajtajn. Hamarosan ki is nyitotta, rgtn dvzlt is. Elmondtam neki, hogy mi a tervem, beszltem neki a mltamrl (mrmint a “csells-mltamrl”), kzben pedig behvott laksba, s a konyhba vezetett, ahol rgtn csinlt is nekem egy j meleg tet. Tr elmesen vgighallgatott, majd elismeren blintott, s meggrte, hogy szerez nekem majd csellt s kottt, amilyen gyorsan csak tud. Ennek nagyon megrltem, ha mlyebb lett volna a kapcsolatom vele, vagy kzelebbi, akkor minden bizonnyal tleltem volna – ehelyett, egy “Kszn szpen!” s egy mosoly volt a “fizettsg”.
Az idsebb emberek megtartjk az gretket; alig telt egy egy-kt ht, s hirtelen kopogtattak az ajtmon: Irnke nni volt az. Arcn elgedett mosollyal. Karjt a hta mgtt kulcsolta ssze .
- Kedvesem! Remek hrem van a szmodra! – mondta: - Ha minden igaz, holnapra megrkezik a cselld! Majd gyere le rte! Dlutn. Addig is… - majd kezt elre nyjtotta. A kezben legalbb 4-5 knyv volt; kottk. Nagyon megrltem.
- , ksznm szpen! M ondja meg krem, mivel tartozom! – mondtam. Az ids hlgy csak legyintett.
- Ugyan kedvesem! A kottkat ingyen szereztem be… Mr rgiek. A zeneiskola nekem ingyen adta oda.
- S a csellrt? – krdezskdtem tovbb.
- Egy rgi darab volt az is, a dikok nem igazn szerettk… Tudod te is, hogy a mai gyerekek jobb kedvelik az “j” dolgokat, mint a rgieket. A hrokat egyik bartom kicserlte… ingyen.
- De… akkor legalbb hadd hvjam meg egy tera! – ajnlottam fel. A n elutastan felemelte kezt, de mosoly gott, majd gy szlt:
- Ugyan kedvesem! Zenetanr vagyok. rmmel tettem! De… - kicsit megllt: - Ha tnyleg fizetni szeretnl valahogy, akkor minden hten, lehetleg vasrnap dlutn, gyere le hozzm, s jtssz nekem a cselldon! – beleegyeztem. Ez volt a legkevesebb, amit tehettem rte.
Msnapra tnyleg ott volt a csell. Gynyrszp volt!
Stt faszne volt, s az alakja… Mindig lenygztt a csellk alakja. Boldog voltam. Nagyon is boldog! S pont egy vasrnap volt. Irnke nni megkrt, hogy jtsszak ne ki valamit, amit mg rgebben tanultam.
- Rendben… De krem, ne nevessen ki, ha nem j! – mondtam neki kiss szgyenlsen. Az ids hlgy biztostott, hogy nem fog.
Akkoriban nagyon szerettem az Apocalyptica egyttest. Az egyik szmukat (ami egybknt feldolgozs volt) jtszottam el. A Nothing Else Matters-t. Az reg n lelt a foteljbe, n pedig egy hrom lb szken helyezkedtem el. Be kell valljam, nagyon izgultam! Remegett a kezem, de nagylevegt vettem, majd elkezdtem hzni. Meglepdtem magamon! F ejbl jtszottam, mgis kevsszer hibztam! Megint reztem azt a rgi fjdalmat a szvemben, amit rgen, amikor ezt megtanultam; sajt magam szrakoztatsra. Fejemben szinte ugyanazok a kpek jelentek meg; kpek a fj mltambl. Ahogy apm veri az ajtmat, n pedig jtszom, kzben pedig azt kiablja rszegen, hogy “Azonnal hagyd abba, vagy rdtrm az ajtt, s hallra pofozlak!” – az apm utlta a csellk hangjt. Nem mondtam semmit. Tovbbjtszottam. Eszembe jutott, hogy a zeneiskolban volt egy fi, aki gitrozni jrt oda. Egyszer belesett, amikor jtszottam. A fi kezben ott volt a gitr. Elmosolyodott, belpett a terembe, ahol csak n voltam, majd lelt. Abbahagytam a jtkot, mire a fi megkrdezte “Csatlakozhatok?”, majd egytt elkezdtk elrl; a fi gitrozott, pedig csellztam. Nagyon jl hangozott!
Hirtelen abbahagytam a jtkot. Annyira elkalandoztam, hogy szre se vettem, hogy hamarosan abba kell hagynom. Az ids hlgyre nztem, aki arcn hatalmas mosollyal lt eltte. Kezt tapsr a emelte, majd tompa, mly tapsokat hallatott kezvel.
- Csodlatosan jtszol! – dicsrt meg: - Tudom, nem volt hibaval mr a fradozsom a kordonkdrt!
- Ksznm! – mosolyodtam el. Fellltam, majd elkszntem, s a csellval a hnom alatt felbaktattam a hzamba. Kicsit mg gyakoroltam, a kottkbl prbltam mg pr szmot eljtszani, tbb-kevesebb sikerrel. Remnykedtem benne, hogy az ott lakkat nem zavarja a jtkom; minden esetre, amg gyakoroltam, nem panaszkodtak.
Hamarosan megtudtam, hogy nem volt idegen nekik a gyakorls hallsa; Irnke nni gyakran fogadott hegedlni vgykat; tantotta ket. Prszor n is fltanja lehettem a jtkoknak, melyek az egsz hzat krbejrtk. Rjttem, hogy ez a lakkzssg sszetartbb, mint gondolnnk. gyeltek arra, hogy ne zavarjk a tbbi lakt, ha ket zavartk, nem szltak, inkbb prbltk kikerlni hogy k ugyanazon hibkat ejtsk, mint a zavark.
Csellzsomat sose vetettk a szememre, stt, volt olyanok, hogy egy-egy nni, mikor a postmat ellenriztem, htha jtt szmla, vagy ingyen jsg, levelet nem igazn vrtam, odajtt hozzm, s megdicsrt, hogy nagyon tetszett neki az a zene, amit a mltkor jtszottam, s remli hogy mg sokra fogom vinni.
Istvn bcsi (aki hivatsos katona volt), egyszer odajtt hozzm, s azt mondta, hogy volt id, amikor a hegedjtkval csbtott el lnyokat, anno, tizennyolc ves korban; majdnem hatvan vvel ezeltt.
Minden vasrnap dlutn “koncertet adtam” Irnke nninek, aki egy id utn ottmarasztalt magnl, teval s stemnnyel knlt, esetleg meslt a mltjtl; hogy hogyan lt a szocializmusban, hogy egyszer rszt vett egy buszos trn, ami Leningrdtl Helsinkiig tartott. Nevetve meslte, hogy Finnorszgban, este tz rakor mg olvasott, holott nlunk ilyen sose lehetne. Kedveltem ezt az ids hlgyen; nha taln szigor volt, de azt hiszem, a szve aranybl volt. S akit szeretett, annak odaadta az egsz szvt.

|